Bitcoin patří k nejpopulárnějším kryptoměnám. Jedná se rovněž i o vhodný investiční nástroj. Proč je nebo není výhodné investovat do Bitcoinu a jak na to?
Co je Bitcoin?
Za touto kryptoměnou stojí osoba nebo skupina osob vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. O reálné identitě autora Bitcoinu se dodnes vedou spory. Vznikl v roce 2009 coby alternativa tradičních měn. Bitcoin ze své podstaty je 2P2 síť a také kryptoměna, která se na této síti používá.
Klíčovou vlastností Bitcoinu a zároveň jeho hlavní výhodou je decentralizace. Jedná se o celosvětově první kryptoměnu. Svou charakteristikou se Bitcoin vymezuje vůči tradičním penězům. Specifický je i coby investiční nástroj.
Bitcoinů není neomezené množství. Konečný počet tzv. tokenů (obdoba klasické mince) bude zhruba 21 milionů. V tom můžeme vidět paralelu se zlatem.
Vyplatí se investice do Bitcoinu?
V principu investování do Bitcoinu není náročné, jedná se ale o specifickou komoditu, proto se obecně doporučuje spíše zkušeným investorům.
Tuto kryptoměnu obecně provázejí prudké výkyvy cen neboli vysoká volatilita. Ta je způsobena i stále ještě omezeným množstvím uživatelů. Ceny se v některých případech mění i v řádech několika málo minut, jako tomu bylo v letošním červenci, kdy se hodnota propadla o tisíce dolarů.
V jediném okamžiku se může vyplatit prodávat, aby následně investor utržil významnou ztrátu. Potenciálně se tak jedná o velmi ziskový počin, který může ale přinést i významnou ztrátu. Prakticky tak lze jen velmi obtížně předpovědět, kdy je vhodné Bitcoin prodat a investiční teorie jsou značně protichůdné. Uplatnit lze v zásadě tak pouze klasickou investiční zásadu, která říká, že nejvyšší čas k investování je tehdy, pokud aktivum klesá.
Výrazný byl podobný vývoj hlavně v roce 2013, kdy došlo ke zhodnocení astronomických 5500 %. Argumentem pro zastánce Bitcoinu byl i další setrvalý růst v následujících letech, byť ne tak prudký.
V této chvíli tak po zhodnocení dosavadního vývoje lze tvrdit, že nemá smysl se nechat zneklidňovat krátkodobými výkyvy cen, protože Bitcoin v obecném měřítku spíše roste a stabilizovat se bude právě s narůstajícím počtem těch, kteří s ním začnou reálně platit. Což by napovídalo tomu, že má smysl spíše investiční strategie v podobě dlouhodobého držení kryptoměny. Není tak divu, že si v čase Bitcoin vysloužil celosvětovou pozornost a zájem o investování prudce stoupl. Je však potřeba se tímto nenechat ukolébat.
Bitcoin totiž navíc není žádným způsobem kryt. Měna tak může fungovat v zásadě pouze na principu důvěry, že ní bude možné platit i v budoucnu. Za Bitcoinem nestojí žádná autorita, tudíž nemá investor ani žádnou záruku a nemůže si třeba nechat svoje prostředky pojistit. Platby jsou navíc nezvratné a jednou již realizované převody nelze zrušit.
Řada názorů tak Bitcoin stále neváhá označovat za pouhou spekulaci, která absolutně nemá žádnou hodnotu. Faktem je, že tato digitální měna byla na svém počátku vytvořena uměle. Investovat do něj jistě lze, je však nicméně nutné přijmout výše uvedená rizika. Na druhou stranu v rámci kryptoměn se určitě jedná o bezpečnější položku. Nově vzniklé kryptoměny s sebou z hlediska investování nesou násobně vyšší riziko.
Jak prakticky investovat do Bitcoinu?
Zkušení investoři se shodují, že nejdůležitější je zachovat si obezřetnost a nebýt ohledně investování naivní.
Pokud vám někdo bude slibovat zaručený výnos stovek procent, buďte opatrní. Nejspíše se „zapomněl“ zmínit také o rizicích. Nemluvě o tom, že na tak výrazný fenomén, jakým Bitcoin bezesporu již je, se v čase nabalilo nemálo podvodných obchodníků či těžařů.
Vzhledem k výše citované rizikovosti investic lze tvrdit, že ten, kdo Bitcoinu důvěřuje, do něj jednoznačně může vyzkoušet investovat. Je ovšem nutné se držet základního pravidla, že je nutné investovat pouze tolik peněz, kolik si můžeme dovolit odepsat. Což ostatně platí pro jakýkoli typ investic a pro kryptoměny tím spíše. S případnou ztrátou musíte počítat za všech okolností a neměla by vás tedy výrazně finančně ohrozit.
Jak nakupovat Bitcoiny – kam uložit a otázka bezpečnosti
Každý investor by měl nejprve mít vlastní peněženku, do které bude kryptoměny ukládat. Nejbezpečnější volbou je určitě peněženka hardwarová. I tak ale nelze rozhodně tvrdit, že by byl Bitcoin naprosto odolný vůči útokům zvenčí, stává se častým cílem hackerů, kteří svou pozornost zaměřují na kryptoměnové burzy. Jednou z obětí se stala i burza Binance. Bezpečnost tak stále zůstává jedním z klíčových problémů této kryptoměny.
Kde Bitcoiny koupit?
V bankomatu
I začínající investor má několik možností. Bitcoiny lze v první řadě koupit ve specializovaném bankomatu. Nevýhoda je v tomto případě nasnadě: Ne na každém místě zatím tato zařízení jsou, můžete s nimi počítat zejména ve větších městech. Druhým menším problémem je také méně výhodný kurz, v automatu mnohdy zaplatíte i vyšší poplatky. Tyto bankomaty fungují na známém principu podobně jako bankomaty klasické. Dokáží tedy směnit hotovost za digitální měnu.
Ve směnárně
I v tomto ohledu si Bitcoiny převzaly klasický princip. Jejich směna tak funguje úplně stejně, jako když si například měníte české koruny za zahraniční měnu před dovolenou. Důležité je především to, jak vysoké má směrnárna případné poplatky. Směna je pohodlný způsob díky tomu, že existují již v současné době také online směnárny.
Vyhnout byste se však měli, pozor, těm anonymním. Jedná se o poměrně rizikový způsob, který přitahuje podvodníky.
Přímou cestou
Asi nejméně praktický způsob, jak přijít k Bitcoinům, je znát někoho, kdo je vlastní a od něj si je koupit. Dnes je možné využít i online služby, s nimiž si snadno vyhledáte obchodníky ve svém okolí, nicméně se stále jedná o poměrně zdlouhavý způsob.
Na burze
Burza má nevýhodu zejména v tom, že je nutné principu obchodování na ní rozumět. Není tedy příliš vhodná pro úplného laika.
Rozdíl mezi směnárnou a burzou tkví v tom, že směnárna má pevně stanovený kurz. Na burze dojde k napárování nabídky a poptávky a teprve na tomto podkladě se určuje cena. Zájemce o obchodování Bitcoinu na burze by se tak měl jednoznačně zajímat zejména o kurz. Důležité je ale vybrat si seriózní směnárnu s delší historií. Dnes je již možné investovat také s českými směnárnami.
Vyplatí se Bitcoiny těžit?
Těžba je hardwarově náročná, složitá a spotřebovává velké množství elektřiny. Proto lze říci, že se v běžných tuzemských podmínkách nevyplatí určitě. O náročný proces se jedná zejména pro těžaře začínající, kteří potřebné technické vybavení k dispozici nemají. Zejména začátečníkům tak zcela jistě tuto cestu k získání Bitcoinů doporučit nelze a měli by volit jiný způsob.
Máte-li již povědomí o investicích, přesto si však netroufáte začít obchodovat s Bitcoinem, můžete využít i pomoc v podobě komunity Crypto Kingdom.
Crypto Kingdom je komunitou investorů, do které se může zapojit každý. A každý může také využít know how, díky němuž tato skupina funguje. Vhodnou investiční strategii nabídne nováčkům, nové informace a cestu ke vzdělání otevírá Crypto Kingdom také pokročilejším investorům, jejichž cílem je primárně maximalizace zisků.
Každý si může vybrat vhodný produkt s ohledem na žádanou investiční strategii, počáteční kapitál i s přihlédnutím k vlastním možnostem a schopnostem.
Více o Crypto Kingdom najdete ZDE.
Napsat komentář