Letos na podzim se bude v Poslanecké sněmovně projednávat řada důležitých zákonů a jedním z těch nejvíce očekávaných je zákon týkající se exekucí. Všeobecně panuje shoda, že současný stav je silně neuspokojivý a je třeba s ním co nejdříve něco udělat. Pozitivní je, že na řadě věcí se shodnou poslanci napříč politickým spektrem, u jiných se naopak dají očekávat vzrušené debaty. Pojďme se v krátkosti podívat, o jakých změnách v oblasti exekucí se uvažuje a co by jejich případné zavedení pro dlužníky znamenalo.
Tip: Jak vlastně zjistit, jestli mám nějakou exekuci?
Zrušení bagatelních exekucí
Mezi jeden z návrhů, které mají bezpochyby šanci na úspěch, patří zrušení bagatelních exekucí. Konkrétně se tím myslí exekuce, u nichž jistina nepřesahuje částku 1 500 Kč. Tím by se snadno a rychle odstranila spousta drobných exekucí, věřitel i exekutor by následně dostali paušální náhradu od státu.
Zastavení nevymahatelných exekucí
Kontroverzním, ale pro dlužníky velmi atraktivním návrhem, je plán na úplné zastavení nevymahatelných exekucí. Konkrétně by se mělo jednat o ta exekuční řízení, kde za poslední tři roky nebylo vymoženo vůbec nic. Tyto exekuce by se pak – bez ohledu na jejich výši – úplně smazaly. Netýkalo by se to ale případů, kdy jde např. o neplacení výživného nebo o násilné trestné činy apod. V návrhu se uvažovalo o tom, že by věřitel musel po třech letech marného vymáhání zaplatit určitý poplatek, a pak by exekuce nadále pokračovala – pokud by sám věřitel usoudil, že už to nemá smysl, exekuce by byla zastavena a dlužník by si mohl oddechnout.
TIP: Pravidla, díky kterým se NIKDY nedostanete do exekuce.
Teritoralita exekutorů
Už dlouho se mezi politiky a exekutory diskutuje také o zavedení teritoriality – tedy, že by si exekutora nevybíral samotný věřitel, ale byl by automaticky přidělen na základě trvalého bydliště dlužníka. I to je jeden z návrhů, o kterých by se na podzim mělo v Poslanecké sněmovně jednat a určitě má naději na úspěch.
Zásada jeden dlužník = jeden exekutor
Velmi užitečnou změnou, se kterou asi bude souhlasit drtivá většina lidí, by bylo zavedení podmínky, že na jednoho dlužníka připadne vždy pouze jeden exekutor – bez ohledu na to, kolik exekucí daný dlužník má. Výrazně by to zjednodušilo situaci a pro dlužníky by to bylo mnohem jednodušší – komunikovali by pouze s jediným exekutorem a měli by jasný přehled, kolik celkově dluží. Hodně by to ale pomohlo i zaměstnavatelům – jejich účetní dnes musí komunikovat s řadou exekutorů a když někdo zaměstnává člověka, který má třeba 10 exekucí, není administrativa spojená s jeho příjmem žádná legrace.
Jistina splácená přednostně
Další věcí, o které se dlouhodobě diskutuje a shodují se na ní téměř všichni je to, že peníze z exekuce by měly jít primárně na uhrazení jistiny a teprve následně by se případně použily na úroky, sankce apod. Přednostní splácení jistiny by určitě bylo dalším krokem, jenž by dlužníkům pomohl a zároveň by nikomu neuškodil.
Zavedení chráněného účtu
O zavedení chráněného účtu pro dlužníky se hovoří už mnoho let, vždy to ale na něčem ztroskotalo – mluvilo se např. o neochotě bank takové konto zřídit. Nyní to už ale vypadá, že konečně dojde k jeho zavedení – panuje na tom shoda napříč celým politickým spektrem a chráněný účet by se tak po letech úvah měl v brzké době stát realitou. Pro mnoho lidí to bude po dlouhé době možnost, jak znovu platit kartou v obchodech i e-shopech, hradit platby online a nemuset vše řešit pouze v hotovosti.
Zkrácení oddlužení pro podnikatele
U běžných fyzických osob je délka osobního bankrotu 5 let, za určitých podmínek ale může být kratší – např. když někdo splatí 60 % závazků do 3 let, je oddlužený. Stejně tak mají zkrácené oddlužení i starobní důchodci a invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni – u nich trvá osobní bankrot maximálně tři roky. Nově by to ale mohlo platit i pro živnostníky – doposud u nich trval osobní bankrot 5 let, plánuje se jeho zkrácení na 3 roky.
Zrušení daní u exekucí
Zajímavou otázkou je také DPH (daň z přidané hodnoty), kterou stát z exekucí vybírá ve výši 21 %. I samotní exekutoři navrhují tuto sazbu snížit, čímž by náklady exekuce klesly, aniž by na tom jakkoliv tratili věřitelé. Ještě loni se ke snížení této daně stavěl stát odmítavě, letošní rok (silně ovlivněný koronavirovou krizí) ale může přinést změnu. Uvidíme, s čím přijdou poslanci na podzim, snížení DPH u exekucí by ale určitě bylo pozitivním krokem.
Dočkají se dlužníci dluhové amnestie?
Závěrem ještě malá spekulace – je reálné, že by se zákonodárci rozhodli pro nějakou formu dluhové amnestie? Letos je tato otázka daleko aktuálnější a reálnější než kdykoli předtím. I když se o amnestii příliš nemluví (až na výjimky – např. Marek Výborný přišel s návrhem na kompletní odpuštění příslušenství – dlužník by musel uhradit pouze jistinu, o dluhové amnestii už vícekrát hovořil i Andrej Babiš), zcela bez šance není. Nahrává tomu hned několik faktorů – za prvé současná krize, kdy roste nezaměstnanost a hrozí, že do exekuce spadne další velké množství lidí. Za druhé aktuální složení sněmovny, kde mají většinu strany, které jsou ke dlužníkům spíše shovívavější a konečně za třetí – za rok nás čekají parlamentní volby a taková dluhová amnestie by tomu, kdo by ji prosadil, mohla přihrát spoustu voličů.
Napsat komentář