Potřebujeme opravdu k těžení kryptoměn výkonný hardware?

cryptokingdom

Těžba kryptoměn… Snad každý z vás, kdo se o kryptoměny zajímáte, jste se už s pojmem těžby museli setkat. S největší pravděpodobností už však o těžbě kryptoměn slyšeli i úplní laici, které kryptoměny vůbec nezajímají. To je způsobeno zejména novinkami ve zprávách, kde se dozvíme, kdo zrovna kryptoměny těžil neprávem, jaký má těžba dopad na životní prostředí apod. Schválně se zkuste zeptat někoho z vašeho okolí, okolo koho jdou kryptoměny úplně mimo, jestli už o těžbě něco slyšel. S největší pravděpodobností zmíní právě ekologickou nepříznivost, nebo poslance pirátů, který ve státním bytě kryptoměny tajně těžil. V dnešním článku si představíme, o jakém způsobu těžby jste se již s největší pravděpodobností doslechli a jaké jsou jeho alternativy.

 

Proof of Work

Těžba, o které se většinou v mainstreamových médiích mluví, znamená nalézání konsenzu způsobem Proof of Work. Zde těžaři využívají výpočetního výkonu hardwaru, aby ověřili transakce a vytvořili další blok na řetězci, který ji v sobě zahrnuje. Těžař k tomu, aby vytvořil nový blok, musí vyřešit složitou kryptografickou otázku. Hodně zjednodušeně hledá nový dílek puzzlů, který na řetězec bude pasovat. Právě hledání tohoto puzzlu je jakousi soutěží mezi těžaři, protože každý z nich se snaží nalézt tu správnou kombinaci, přičemž odměnu dostane jen první z nich.

 

Krásu blockchainu zde podtrhuje to, že žádný z bloků nemůže být zpětně z distribuované sítě smazán, ani upraven. Proto není možné údaje o transakcích nijak falšovat. Jen tato samotná kvalita blockchainové technologie jasně evokuje obrovský potenciál jejího využití např. v účetnictví či u voleb. Proof of Work se však potýká právě se zmíněnou nepříznivostí k životnímu prostředí, kdy kvůli zmíněné soutěži mezi těžaři spotřebovává více energie, než by bylo úplně nutné. Další problémy jsou zde třeba i se škálovatelností celého ekosystému, nebo s tím, že je nutné mít výpočetní výkon opravdu vysoký, což vede k seskupování těžařů do tzv. mining poolů, které zase vedou k centralizaci celé sítě, což je vlastně opakem celé prvotní myšlenky bitcoinu i kryptoměn všeobecně.

 

Objevte svět kryptoměn ZDE.

 

V tomto případě tedy k těžbě kryptoměn opravdu potřebujete výkonný hardware.


 

Proof of Stake

Právě kvůli zmíněným problémům se však setkáváme s tendencemi, které těžení kryptoměn a tedy nalézání konsenzu na síti chtějí dát úplně nový kabát. Mimo Proof of Work nejznámějším způsobem nalézání konsenzu je jasně Proof of Stake. Jeho základem je úvaha nad tím, jestli je opravdu nutné nechat proti sobě těžaře soutěžit, nebo jestli se jedná jen o pouhé plýtvání výkonem a celý proces by šel zefektivnit.

 

Proto místo toho využívá Proof of Stake tzv. election process, tedy způsob volby, kdy je 1 node náhodně vybrán, aby ověřil nový blok. Node ale není vybrán úplně náhodně. K tomu, abyste se mohli stát validátorem transakcí, musíte vložit do sítě určité množství mincí dané kryptoměny jako vklad. To si můžete představit jako jakousi bezpečnostní zástavu. Podle velikosti daného vkladu je také určeno, kolik nodů máte. S tím samozřejmě souvisí to, jakou máte šanci stát se dalším validátorem, a získat tak odměnu za ověření nového bloku. Každý node ověření provádí tak, že si prohlédne celý blok včetně všech transakcí a zkoumá, jestli jsou všechny opravdu plně platné a pravé. Pokud je vše v pořádku, jednoduše jej přidá dál na blockchain. Odměnou mu zde jsou pak poplatky, které jsou obsaženy přímo v transakcích v daném bloku.

 

Jak využít kryptoměny ve svůj prospěch?

 

Jaké jsou hlavní výhody Proof of Stake oproti Proof of Work?

  • Nepotřebujete drahý hardware
  • Jedná se o výrazně příznivější alternativu k životnímu prostředí
  • Schopnost ‘shardingu’, díky které je celý blockchain výrazně lépe škálovatelný
  • Větší potenciál k opravdové decentralizaci sítě

 

Jak sami vidíte, Proof of Work se může zdát možná nejbezpečnějším způsobem ověřování transakcí, kde je matematicky ověřeno, že opravdu není možné jej žádným způsobem podvést. Na druhou stranu se však potýká s mnoha problémy, které mohou veřejnost od adopce kryptoměn odradit. Proto není divu, že se spousta z nejkapitalizovanějších kryptoměn ubírá úplně jiným směrem. Ať už mluvíme o snahách Etherea přejít na Proof of Stake, nebo o úplně jiných způsobech ověřování transakcí, těžení kryptoměn či nalézání konsenzu. Zajímá vás jaké  způsoby to jsou? Pak se podívejte na video ze seriálu Technologie kryptoměn od Crypto Kingdom, kde v první části zjistíte ještě více informací o Proof of Stake a Proof of Work. V druhé části je pak představeno několik dalších způsobů těžby, např. Proof of Capacity, Proof of Activity či Proof of Importance, které jsou minimálně stejně zajímavé, jako ty dva nejznámější.

 

Autor článku: Crypto Kingdom

 

Pingbacks/Trackbacks

  1. Jak využít kryptoměny ve svůj prospěch? - Svobodné finance - 15.8.2019

    […] Jak využít těžbu kryptoměn? […]

  2. Objevte svět kryptoměn - Svobodné finance - 15.8.2019

    […] Zajímavá vás těžba kryptoměn? […]

  3. Crypto Kingdom MINING - Svobodné finance - 22.8.2019

    […] Zajímá vás těžba kryptoměn? Podívejte se ZDE! […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com

Stáhněte si Váš dárek: eBook 8 tipů, jak ušetřit peníze







↓