Máte doma sbírku starožitností? Tak jí dopřejte dobrou pojistku

Uměli byste odpovědět na otázku, kudy prochází hranice mezi obyčejným starým předmětem se zanedbatelnou hodnotou a starožitností, jejíž cena na trhu se může vyšplhat do závratných hodnot? Pomůžeme vám. Závaznou definici starožitnosti byste totiž nejspíše hledali marně. Pokud ale máte doma sbírku starších uměleckých či užitkových předmětů vyšší hodnoty, neměli byste je rozhodně nechávat bez dozoru. Ovšem ani bez pojištění.

Alt: Pojištění starožitností

Starožitnosti jako součást domácnosti

Starožitnostmi obvykle rozumíme předměty starší než půl či tři čtvrtě století. S přibývajícím stářím cena předmětů navíc obvykle roste, záleží ovšem přirozeně rovněž na jejich stavu a samozřejmě i na kvalitě a původu.

Nemalou hodnotu tedy mohou mít i věci pocházející třeba „jenom“ ze šedesátých let minulého století a může se tak snadno stát, že i u vás doma se mezi uchovávanými věcmi po rodičích či předchozích generacích najdou cenné kousky, na což je dobré myslet i ve chvíli, kdy si sjednáváte pojištění domácnosti.

Cena starožitností a dalších sběratelských předmětů nicméně může narůstat především ve chvíli, kdy se stávají součástí ucelené sbírky. Sběratelé cenných předmětů by proto měli být velmi ostražití a věnovat bedlivou pozornost tomu, jakým způsobem své sbírky pojišťují. Zejména tehdy, pokud sbírku průběžně a soustavně rozšiřují, budují – a zvyšují tím její tržní hodnotu.

Pojistka na domácnost plnou starožitností

Starožitnosti – ať už jde o jednotlivé předměty či ucelenou sbírku – jsou chápány jako věci osobní potřeby, a tedy i součást majetku vaší domácnosti, podobně jako další cennosti či například knihy. K jejich pojištění je tak možno sáhnout po standardní pojistce domácnosti v rámci služeb pojištění majetku.

Pro správné nastavení pojistné smlouvy je nicméně nezbytné adekvátní ocenění majetku a při sjednávání pojistky byste tedy měli být schopni adekvátně odpovědět na otázku, jakou hodnotu vaše starožitnosti mají.

Pokud tedy vlastníte sbírku starožitností či jiných sběratelských předmětů, kterou pravidelně spravujete a obohacujete, neměli byste zapomínat, že její hodnota se v čase proměňuje, a to zpravidla směrem nahoru. Samozřejmostí by proto měla být pečlivá evidence jednotlivých předmětů ve sbírce a průběžná revize jejich hodnoty.

Společně i jednotlivě

Pojistku je proto dobré průběžně aktualizovat a věnovat pozornost zejména částce, na kterou bude vaše domácnost pojištěna, aby nedošlo k podpojištění. Vhodným způsobem, jak cenné předměty a starožitnosti ošetřit, je jednotlivé položky souhrnně vyjmenovat v souboru věcí v domácnosti a začlenit je tak přímo do pojistné smlouvy. U velmi cenných předmětů, jejichž hodnota přesahuje částku 100 000 Kč, je pak vhodné uvažovat i o individuálním pojištění každého předmětu zvlášť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com

Stáhněte si Váš dárek: eBook 8 tipů, jak ušetřit peníze↓